VIDEO - V zámku a podzámčí, Marek Mikuláš.

16. srpna 2014 v 11:05 | BOŽENA NĚMCOVÁ - |  ŘÍKANKY A BÁSNIČKY -

V zámku a podzámčí


Na zámek přijíždí manželé Skočdopole - Kateřina a Václav, se svým služebnictvem a Kateřinám miláčkem psíkem Jolim. O něj se stará mamzel Sára, které paní nejvíce věří. Zároveň je její komornou a říká jí, co jak by měla udělat.
Mezitím odchází z městečka Karásková se svými dětmi - Vojtěchem a Josífkem. Od doby, co její muž spadl z lešení a zabil se, spadla do chudoby a nyní žije pouze z toho, co jí dají ostatní. Bohužel má ještě zimnici a její život se stále krátí. Vojtěch se rozhodne odejít do zámku, aby tam vyžebral nějaké jídlo. Tam je přijat vlídným vrátným a slečnou Klárkou. Ti mu dají jídlo a slíbí mu, že mu každý den opět něco dají. Při Vojtěchově návratu Josífek zemře. Přijmou je sice do svého domu Sýkorovi, ale v noci podlehne nemoci i Karásková. Zařídili tedy pohřeb a ujali se sirotka a vychovávali ho.
Jednou mezitím, co měla mamzel Sára dávat pozor na psíka, se věnovala svému nápadníkovi Jacquesovi, komorníka jednoho barona. Při této chvíli Jolínek utekl z pokoje a rovnou do zahrady. Zde se s ním setkal Vojtěch a vzal ho sebou. Jelikož byl po Kateřinu psík vším, za jeho záchranu ubytovala Vojtěcha v zámku a učinila ho jeho opatrovatelem místo mamzel Sáry. Od té doby se z chlapce a psa stali nerozluční přátelé
O tři týdny později odjelo panstvo na nedaleký letohrádek. Bohužel paní Kateřina onemocněla a musela se narychlo z letohrádku vrátit. Pávě tu noc si přizvala Sára k sobě do pokoje Jacquese a říkala mu, jak si udržela toto místo, třebaže i podvodem. Paní to vše slyšela a ráno řekla Sáře, že o všem ví a je okamžitě popuštěna. Kateřin stav se však nijak nelepšil a říkalo se, že má choleru. Až po několika týdnech se začala uzdravovat a mohla vstát z postele. Také se úplně změnila. Začala se s manželem více zajímat o chudé lidi a nechali zřídit nemocnici. Jako svého syna a tím i nástupcem učinila sirotka Emila. Nakonec odjeli manželé Skočdopole na doktorovu radu do Itálie, aby se tam paní úplně uzdravila. Jolínka během této doby přestali rozmazlovat a začal si zvykat na život bez pohodlných polštářů a nejlepších kousků masa. Vojtěch se o něho dále staral a začal se i pilně učit, aby se mohl stát doktorem.

V zámku a podzámčíV zámku a podzámčíV zámku a podzámčíBožena Němcová se narodila 4.2. 1820 ve Vídni. Jiné teorie uvádí, že se Božena Němcová narodila v letech 1816 - 1817 jako nemanželská dcera kněžny Kateřiny Zaháňské. Rozená Barbora Novotná - později Barbora Panklová. Příjmení Panklová získala Němcová, když si matku Terezii Novotnou vzal Johan Pankl. Božena Němcová - česká spisovatelka, je považována za jednoho ze zakladatelů novodobé české literatury a prózy.